Black Friday الجمعة السوداء

Svart fredag ​​är den dagen som kommer strax efter Thanksgiving i USA och vanligtvis i slutet av november varje år, och detta är början på julklappssäsongen. På den här dagen erbjuder de flesta butiker stora erbjudanden och rabatter, där många butiker öppnar så tidigt på morgonen upp till det kan vara 4:00 på morgonen. På grund av de stora rabatterna och eftersom de flesta julklappar köps i den dagen samlas stora antal konsumenter på fredagsgryning ​​utanför stormarknaderna som väntas på att öppnas.
Traditionen har tidigare inte haft något fäste i Sverige, men 2013 uppmärksammade flera svenska butikskedjor och e-handelsföretag dagen med specialerbjudanden.

 

الجمعة السوداء (بالإنجليزية: Black Friday) هو اليوم الذي يأتي مباشرة بعد عيد الشكر في الولايات المتحدة وعادة يكون في نهاية شهر نوفمبر من كل عام ، ويعتبر هذا اليوم بداية موسم شراء هدايا عيد الميلاد. في هذا اليوم تقوم أغلب المتاجر بتقديم عروض وخصومات كبيرة، حيث تفتح أبوابها مبكرا لأوقات تصل إلى الساعة الرابعة صباحا. بسبب الخصومات الكبيرة ولأن أغلب هدايا عيد الميلاد تشترى في ذلك اليوم، فإن أعدادا ًكبيرة من المستهلكين يتجمهرون فجر الجمعة خارج المتاجر الكبيرة ينتظرون افتتاحها. وعند الافتتاح تبدأ الجموع بالتقافز والركض كلٌ يرغب بأن يحصل على النصيب الأكبر من البضائع المخفضة الثمن.
التقاليد لم يكن لها موطئ قدم في السويد، ولكن في عام 2013 اهتمت العديد من سلاسل التجزئة السويدية وشركات التجارة الإلكترونية بهذا اليوم وتقديم عروض خاصة.

 

wikipedia*
ويكيبيديا*

Author: David Alsabty

2 thoughts on “Black Friday الجمعة السوداء

  1. تنبيه: buy levitra

Comments are closed.

Copyright © 2020 sfiskola.se | Design by ThemesDNA.com
top